Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

GODZINA DLA ZIEMI

Już 10 lat w ostatnią niedzielę marca społeczność Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie gasi  światła dla Ziemi.

Bądź z nami 30 marca o godz.20.30!

„Wyłącz światło - włącz działanie dla jedynej planety we wszechświecie, jaką znamy, jedyną, która daje nam  ludziom życie”.

Proekologiczna akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach.

Obecnie bierze w niej udział 187 państw na 7 kontynentach. Na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego wiele słynnych budowli pogrąża się w ciemnościach na 60 minut: Piramidy w Gizie w Egipcie, paryska Wieża Eiffla, Big Ben w Wielkiej Brytanii, Opera w Sydney w Australii, rzymskie Koloseum, Taj Mahal w Indiach i ponad 3000 innych.            W Polsce w akcję do tej pory zaangażowało się prawie 80 miast. Zgasły lampy oświetlające najbardziej charakterystyczne budynki, np. w Warszawie - Stadion Narodowy, w Krakowie – Kościół Mariacki, w Gdańsku – Dwór Artusa, w Katowicach – Spodek, a  na Wiśle zgasły mosty. W Częstochowie w ub. roku  zostały wyłączone oświetlenie Ratusza Miejskiego, Miejskich Kortów Tenisowych, pływalni krytej przy al. Niepodległości, Campingu "Oleńka", pływalni letniej przy ul. Sobieskiego, sali sportowej "Częstochowianka", oświetlenie zewnętrzne Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ul. Dąbrowskiego 58/64 i sztucznego lodowiska przy ul. Boya Żeleńskiego 4.

Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło - włącz działanie dla jedynej planety we wszechświecie, jaką znamy, która daje nam, ludziom, życie.  Wyłącz zbędne światło, jedz i pij z naczyń wielokrotnego użytku, oddawaj elektrośmieci do punktów, gdzie rzadkie metale i inne cenne surowce będą mogły być wykorzystane ponownie, idź na zakupy z koszykiem czy torbą wielokrotnego użytku, zainwestuj w nowoczesne, energooszczędne formy ogrzewania. To takie proste i osiągalne dla każdego z nas.

Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. W wyniku działań WWF już przynajmniej 9 państw podjęło działania, by tak zmienić akty prawne, żeby ułatwiały przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu. Trzeba działać już dziś. Temperatura na Ziemi rośnie. Świadczą o tym nie tylko średnie temperatury roczne, ale topniejące lody Arktyki –    o 3% każdej dekady od 1979r.

Życie na Ziemi zależy nie tylko od klimatu, ale – przede wszystkim - od zasobów planety. Te zasoby są ograniczone. Kiedyś ludzi było zbyt mało i mieli niewielkie możliwości techniczne, dlatego nie zagrażali planecie w skali globalnej. Teraz jest nas ponad 7 miliardów - znacząco wpływamy na ekosystemy Ziemi. WWF dokumentuje te zmiany w raportach o stanie planety „Living Planet Report”.

„Wyłączenie światła jest symbolem”, ale oznacza to, że:

  • obchodzi mnie przyszłość;
  • Martwię się o pokolenia moich wnuków i prawnuków, którzy mogą stanąć wobec braku czystej wody, w obliczu głodu, którzy nie zobaczą już tych pięknych, naturalnych krajobrazów i niezwykłych gatunków.

Ten, kto gasi światło przyłącza się do apelu, by skończyć z rabunkową gospodarką zasobami na rzecz zmiany codziennych przyzwyczajeń, a także by rządzący wprowadzili rozwiązania systemowe chroniące zasoby naturalne i przestrzeń dla dzikiej przyrody.

A tak po prostu na co dzień, światli ludzie po prostu gaszą niepotrzebne światło. Wiedzą, że niszcząc przyrodę niszczymy nasz własny dom!

Zapraszamy do udziału w akcji!Materiały pochodzą ze strony WWF Polska Godzina dla Ziemi.

 


Przejdź do góry